Toto je príbeh o tom, ako sa to dá. Pani Marcela Žitňaková je silná žena, ktorá to nevzdala a hrala s kartami, ktoré jej namiešal život. Prečítajte si rozhovor s ňou.

Koľko rokov podnikáte so synom?

So synom Ivanom, ktorý má Downov syndróm, pracujeme a podnikáme vyše dvoch rokov.  Nečakane som dostala výpoveď v stabilnom zamestnaní, Ivi po ukončení absolventskej praxe tiež ostal doma, tak sme tapáli a uvažovali čo ďalej. Čo s Ivim, ako sa môže uplatniť… Napadol mi masérsky kurz, ktorý absolvoval a úspešne ukončil.  To bol len začiatok.

Čo bolo najťažšie pri začatí podnikania?

Nevedomosť. Nikdy som nepodnikala, veľmi veľa vecí som nevedela, nemá vám kto poradiť. Môžem povedať s odstupom času, že som spravila chyby, mnohé zanedbala, ale človek sa učí, sme ďalej. Prehodnotili sme hlavne naše postoje a očakávania.

Kto Vám pomohol?

Často to boli cudzí ľudia, ale ochotní, či na úradoch alebo rôznych inštitúciách. Keď sa človek stretne s ľudskosťou, to je super. Na druhej strane som sa stretla aj so závisťou, ktorú som nechápala a nikdy nepochopím, pretože aj napriek tomu, že som sama Iviho vychovávala z jedného príjmu, vždy som ľuďom priala a nezávidela.

Čo by ste poradili rodičom, aby to nevzdali?

Ťažko radiť, ale najväčšou odmenou je šťastie vášho dieťaťa. Keď je docenený, keď ho ľudia majú radi, keď ho rešpektujú. A ja naozaj ďakujem všetkým, ktorí  Ivimu dali šancu, prišli,  podporili ho… Aj keď nie je stopercentný, sú veci, situácie, ktoré neviem ovplyvniť, za ktoré možno nemôže ani on, ale napriek tomu sa vrátili, povedali o nás ďalším. Takže radím, nevzdávať sa, veriť, mať odvahu, trpezlivosť. Nič sa nedeje len tak, všetko má svoj zmysel.

Čo Vás motivuje?

Čo ma motivuje? Napríklad minulý týždeň prišla pani, prvýkrát, bola na andulačnej terapii (vždy sa snažím spájať procedúry a pôsobiť na človeka komplexne, venovať sa mu),  potom ju Ivi masíroval, ona vyšla a vraví, že toto je druhý perfektný masér v Lučenci, že tá masáž bola úplne super. Ten jej spokojný výraz…  Bola a  som šťastná.  Základom je spokojný klient, i keď viem, že nevyhovieme všetkým. Každý je iný, má iné priority, iné očakávania, každý človek má možnosť vybrať si.

Aké máte ďalšie plány?

Najbližšie sa s Ivim ideme  na individuálny kurz ART of TOUCH, aby sa aj on posúval a zdokonaľoval. Nedávno sme našu činnosť rozšírili o revolučný terapeutický postup – andulačnú terapiu a v pláne máme novinku na európskom trhu, unikátny prístoj, ktorý dokáže veľmi veľa a rieši mnohé problémy (ešte sa doťahujú legislatívne veci), keď to bude aktuálne, včas sa dozviete. A tiež sme rozšírili našu stránku o e-shop, kde predávame prírodné produkty  nami a našimi klientami vyskúšané a overené.

Ako oslávite tohtoročné Vianoce?

Tieto Vianoce budú pravdepodobne posledné v našom domčeku v Poltári. Tým, že dennodenne  dochádzame, je to veľmi náročné a ťažšie uspokojiť klientelu, takže máme v pláne zmeniť bydlisko a presťahovať sa do Lučenca. Takže tieto Vianoce budú trochu nostalgické a smutné, pretože toto je super domček, dobre sa nám tu býva, len z praktického hľadiska je Lučenec lepšie riešenie.  Ja darčeky spontánne kupujem už od leta, vždy keď vidím niečo, čo ma spája s mojim blízkym, neváham. Tým sa každoročne vyhýbam vianočnému stresu, s ničím to nepreháňam,  nekupujem tony, nepečiem veľa, všetko tak v pohode.

Najlepšie dokáže porozumieť a vcítiť sa do situácie človek, ktorý sa v nej nachádza alebo ju už prežil a zvládol. Pani Marcela navrhla, že ak ste v podobnej životnej situácii ako ona, môžete sa na ňu obrátiť. Radi Vám sprostredkujeme kontakt. Prečítajte si celý príbeh pani Marcely a Iviho a aj o ich podnikaní – regeneračnom centre IVI.